Reklama

Technologia mobilnej fotografii jest w dzisiejszych czasach na tak wysokim poziomie, że wielu producentów smartfonów traktuje aparat jako główny element wyposażenia telefonu. I trzeba przyznać, że decyzje zakupowe potencjalnych klientów bardzo często dyktowane są jakością wykonywanych przez telefon zdjęć. Dobrej jakości aparat jest dla wielu podstawowym wymogiem w przypadku wyboru konkretnego modelu smartfona.

Telefon z dobrym aparatem - na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem odpowiedniego modelu, który ma posiadać dobry aparat fotograficzny, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z solidnym sprzętem. Zanim jednak do tego dojdziemy, musimy zdać sobie sprawę, w jaki sposób robione są zdjęcia poprzez telefon. Wciskając przycisk migawki do wnętrza aparatu poprzez system soczewek obiektywu dostaje się światło, następnie przechodzi przez przysłonę i pada na matrycę. Ta przechwytuje światło i tworzy obraz cyfrowy, który zostaje zapisany w postaci pliku w pamięci telefonu. Obraz zbudowany jest z pikseli, których liczbę stanowi rozdzielczość matrycy wyrażona w megapikselach (Mpix).

Reklama

Dynamiczny rozwój technologii mobilnej spowodował, że w ostatnich latach w ofercie wielu operatorów telefonii komórkowej pojawiają się urządzenia wyposażone w bardzo wydajne, wysokiej jakości aparaty fotograficzne. Przykładowo flagowy model Samsung Galaxy S24 Ultra 5G 12/512GB posiada pięć różnych obiektywów, z czego najbardziej zaawansowany ma rozdzielczość 200 Mpix.

Istotną informacją jest także wielkość samej matrycy - większa o niższej rozdzielczości potrafi robić lepszej jakości zdjęcia niż mniejsza o wyższej rozdzielczości. Równie ważna jest wielkość samej przysłony, czyli otworu, przez który do aparatu wpada światło. Ważną funkcją jest opcja stabilizacji obrazu (optyczna lub cyfrowa), dzięki której następuje redukcja drgań aparatu. Kolejnymi "must have" elementami jest autofocus, który odpowiada za automatyczne ustawienie ostrości fotografii, oraz systemy sztucznej inteligencji, które w dobie rozwoju AI mają coraz większy wpływ na jakość finalnego obrazu.

Trzeba pamiętać także o tym, że także podstawowe parametry każdego telefonu mają wpływ na ostateczny efekt fotografii mobilnej. Takie rzeczy, jak procesor, pamięć RAM, rozmiar pamięci wewnętrznej i pojemność baterii, są bardzo ważne w przypadku wykorzystania wielu funkcji telefonu, w tym aparatu. Im mocniejszy sprzęt, tym lepiej, wydajniej i bezawaryjnie powinien działać.

Jak smartfon podnosi jakość zdjęć?

Współczesne smartfony wyposażone są w aparaty o wielu obiektywach. Parametry głównego obiektywu określa przede wszystkim jasność równa minimalnej liczbie przysłony (f/). Jaśniejsze obiektywy będą lepiej radzić sobie w różnych warunkach, a także przy gorszym oświetleniu. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe obiektywy poza głównym - jeśli chcemy robić zdjęcia panoramiczne, przyda się tutaj obiektyw szerokokątny; jeśli wykonujemy masę zdjęć selfie, zwróćmy uwagę na jakość przedniego obiektywu; z kolei jeśli lubimy robić zdjęcia małych przedmiotów, szukajmy telefonów z obiektywem makro.

Dobrej jakości smartfony potrafią nagrywać filmy w rozdzielczości 4K lub nawet 8K. Kluczowymi funkcjami w tym przypadku będą system stabilizacji obrazu, który zniweluje "efekt drgającej ręki", oraz autofocus wpływający na odpowiednią ostrość.

Dodatkowo na jakość zdjęć z telefonu wpływ mają także aplikacje, które możemy użyć do ich obróbki, tak aby finalne zdjęcie miało lepszą jakość czy też wyglądało tak, jak sobie tego zażyczymy, na przykład poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów czy efektów graficznych.

Sztuczna inteligencja - jak pomaga aparatom w telefonach?

Sztuczna inteligencja (AI) to termin, który stosowany jest od połowy XX wieku, lecz dopiero ostatnio zyskał na popularności za sprawą coraz skuteczniejszego wykorzystania tej technologii. Zastosowania AI nie ominęły branży mobilnej i obserwujemy jej coraz większy wpływ na funkcjonowanie najnowszych smartfonów.

AI bazuje na sztucznych sieci neuronowych i uczeniu maszynowym. Sieci neuronowe składają się z warstw, które przetwarzają pozyskane dane, aby efekt końcowy był jak najbardziej trafiony. Z kolei uczenie maszynowe powoduje, że odpowiednie algorytmy wyszukują wzorców i na ich podstawie automatycznie i lepiej dobierają końcowe parametry czy efekty.

Jak AI wpływa na działania aparatów fotograficznych w smartfonach? Pozwala rozpoznawać konkretne obiekty czy sceny, dzięki czemu aparat automatycznie może dostosować ustawienia jasności i kontrastu. AI potrafi też wybrać najlepsze zdjęcia z serii i nawet robi to lepiej niż tryb HDR. Dzięki uczeniu maszynowemu sztuczna inteligencja wpływa też na lepszą stabilizację obrazu poprzez weryfikowanie i eliminację niepożądanych ruchów.

Potencjał rozwoju AI jest ogromny, a możliwości zastosowania tej technologii w sektorze mobilnym są jeszcze niezbadane. Najbliższe lata pokażą, jak ciekawe rozwiązania zostaną zaprezentowane użytkownikom smartfonów.

Czy smartfon z dobrym aparatem musi być drogi?

Logicznym jest założenie, że to smartfony z najwyższej półki będą posiadać najlepsze aparaty fotograficzne. I tak też jest w przypadku chociażby telefonu Samsung Galaxy S24 Ultra 5G 12/512 GB, który w Plusie jest dostępny za 6598,96 zł. Urządzenie zostało wyposażone w matrycę o ultra wysokiej rozdzielczości 200 MPix, inteligentne piksele, wyłapujące więcej światła oraz optyczną stabilizację obrazu (OIS), by o każdej porze zarejestrować wyraźne kadry. Całość dopełnia silnik ProVisual, który poprawia tonację kolorów, redukuje szumy i wydobywa najdrobniejsze szczegóły oraz potężny zoom Quad Tele.

Jednak także sprzęty ze średniej półki potrafią zaskoczyć wysoką jakością. W cenie 1399 zł w Plusie mamy świetnej jakości Xiaomi Redmi Note 13 5G 6/128GB z aparatem złożonym z trzech obiektywów, a główny wyposażony w matrycę o rozdzielczości 108 MP.