Reklama

Artykuł z ekspozycją partnera

Internet rzeczy opiera się na współpracy poszczególnych obiektów/urządzeń i oprogramowania, gromadzeniu i wymianie danych połączonych w jednej sieci. Pozwala zautomatyzować wiele codziennych procesów, zoptymalizować działania, zredukować koszty, a nawet usprawnić procesy decyzyjne. Całkowicie zmienia sposób życia, pracy i korzystania z technologii. Jednym z kluczowych zastosowań jest właśnie wspomniany świat smart home.

Inteligentne technologie kluczem do wygody i bezpieczeństwa

Reklama

Inteligentne domy należą do najważniejszych zastosowań IoT - umożliwiają właścicielom pełną kontrolę nad urządzeniami i systemami monitorującymi z dowolnego miejsca za pomocą zwykłego smartfona lub każdego innego sprzętu z dostępem do internetu. To ułatwia zarządzanie zużyciem energii, poprawia bezpieczeństwo w domu i tworzy bardziej komfortowe środowisko życia. Urządzenia inteligentnego domu można zaprogramować tak, aby pracowały według ustalonych harmonogramów lub reagowały na bieżące polecenia. Można je także połączyć z asystentami głosowymi i skonfigurować w ten sposób, by wykonywały zadania zlecone głosowo.

Nowe technologie coraz śmielej wkraczają w życie człowieka, towarzyszą nam niemal w każdym aspekcie życia, nikogo nie powinno dziwić, że wkroczyły także do przestrzeni mieszkalnej - właściwie to już każdy najmniejszy sprzęt posiada swój inteligentny odpowiednik, który oferuje szeroki wachlarz nowych możliwości. Oto przykłady najciekawszych zastosowań.

Rozrywka na wyciągnięcie ręki

Telewizory już dawno przestały pełnić swoją podstawową funkcję i łączyć się za pośrednictwem anteny - właściwie to mogłyby już zostać pozbawione tego źródła - połączenie internetowe powoli staje się standardem, który nie tylko stanowi poważną konkurencję pod względem możliwości, ale dodatkowo znacznie rozszerza ofertę o dodatkowe treści, jak dostęp do aplikacji, gier, muzyki, filmów i seriali na żądanie (Video on Demand - VOD).

Nie trzeba tracić czasu na grzebanie w sieci w poszukiwaniu miejsca, które akurat w tym momencie dysponuje możliwością wypożyczenia idealnego filmu na sobotni wieczór - wystarczy wyposażyć się w odpowiedni pakiet telewizji albo usług streamingowych.

I stało się inteligentne światło

Nawet najbardziej artystyczne lampy nie przyczynią się (poza aspektem czysto estetycznym) do poprawy jakości życia, jeśli trzeba będzie je za każdym razem uruchamiać za pomocą klasycznych włączników. Inteligentne domy pozwalają na sterowanie światłem i dostosowywanie jego natężenia czy odcieni z poziomu aplikacji lub komend głosowych. Najprostszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem będzie wymiana żarówek na te bardziej smart, ale możliwości jest znacznie więcej - dedykowane listwy, spoty oraz rozmaite kinkiety.

Niezależnie od wyboru umożliwiają one wygodne przyciemniane, zmianę kolorów, a nawet zaplanowanie uruchomienia o określonych porach w poszczególnych pomieszczeniach, np. tak żeby wyglądało, że mieszkańcy przebywają w domu, podczas gdy w rzeczywistości od dłuższego czasu znajdują się poza miejscem zamieszkania. Co więcej mogą one także reagować całkowicie automatycznie na naszą obecność lub dostępność światła zewnętrznego i dopasowywać swoją moc na bieżąco do aktualnego cyklu dnia. Mogą także mieć zaprogramowane sceny, żeby reagować na wydarzenia wyświetlane na ekranie telewizora lub dbać o klimat podczas wykonywania poszczególnych czynności codziennych mieszkańców.

Optymalizacja zużycia energii

Dzięki rozwiązaniom smart home można zapomnieć o ciągłym monitorowaniu i manualnym regulowaniu pokręteł w poszczególnych kaloryferach. Inteligentne termostaty same zaplanują, będą monitorować na bieżąco i zdalnie sterować temperaturą w domu. Urządzenia te mogą także uczyć się zachowania domowników i automatycznie modyfikować ustawienia w celu zadbania o maksymalny komfort i wydajność. Z pomocą technologii geofencingu potrafią wykryć, kiedy mieszkańcy opuszczają dom lub zbliżają się do niego i wprowadzić zmiany (np. podgrzewać wodę), dostosowywać temperaturę, aby oszczędzać energię. Efekty pracy prezentowane są w postaci raportów, które informują o zużyciu energii oraz podpowiadają, co zrobić, by oszczędzić więcej.

Ciekawym pomysłem na rozszerzenie całego systemu może być fotowoltaika. Cały proces pozyskiwania nowego źródła energii dla domu zawiera się w kilku krokach, przez które, na każdym etapie, pomagają przejść wykwalifikowani profesjonaliści - od bezpłatnego audytu, przez szybką decyzję i montaż, po uruchomienie całej instalacji.

Tego typu inwestycja pozwoli generować energię elektryczną z odnawialnego źródła, co nie tylko zredukuje koszty zakupu, ale pozwoli na odsprzedaż zgromadzonej nadwyżki. To bardzo istotne, biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny energii.

Obiekt chroniony inteligentnymi technologiami

Inteligentny dom pomaga także w całkowitym pozbyciu lub chociaż ograniczeniu kluczy, których pęk codziennie brzęczy w torbach i kieszeniach. Wystarczy instalacja inteligentnych zamków, które przy wsparciu bezprzewodowej łączności (np. Wi-Fi, Bluetooth) lub biometrycznych technologii (m.in. dane z siatkówki oka, odcisków palca) zadbają o bezpieczeństwo dostępu do domu. Koniec z nerwowym szukaniem kluczy, trzymając w rękach torby z zakupami lub zamartwianiem się, czy podczas pospiesznego wyjścia z domu, nie zostawiło się otwartych drzwi - o komfort zadba system, który poinformuje o nieprawidłowościach natychmiast po wykryciu i pozwoli zareagować niezależnie, czy będzie przebywać blisko miejsca zamieszkania, czy będzie znacznie od niego oddalony.

System ochrony mieszkania można rozszerzyć także o kamery, dzwonki do drzwi, czujniki ruchu, które uczą się zachowania domowników, gości, czy nawet zwierząt domowych i na tej podstawie wysyłają powiadomienia w przypadku wykrycia podejrzanego zachowania, tylko jeśli rzeczywiście zachodzi taka potrzeba. Łącząc te wszystkie urządzenia w całość otrzymujemy kompletny całodobowy monitoring, jakiego trudno szukać wśród ofert klasycznych agencji ochrony.

Gotowanie i sprzątanie bez wysiłku

Marzenia o zautomatyzowanej, zawsze utrzymanej w perfekcyjnej czystości, kuchni można bardzo łatwo wprowadzić w życie przy użyciu smart urządzeń, jak m.in. ekspresów do kawy, które zaparzą kawę o wyznaczonej porze, czy piekarników, które mogą nagrzewać się wcześniej za pomocą kliknięcia w aplikacji, a następnie zadbają o utrzymanie odpowiedniej temperatury podczas obróbki cieplnej tak, by przygotować jak najbardziej wartościowy posiłek. Są jeszcze zmywarki, które dbając o zużycie energii dostosowują automatycznie programy czyszczące do zapełnienia pojemników. Mało? Co powiecie na lodówki z transparentnymi frontami, które umożliwiają przeglądanie zawartości bez otwierania drzwi, co zdecydowanie zmniejsza energochłonność przy jednoczesnym wydłużeniu świeżości produktów, a ponadto upraszczają sposób tworzenia list zakupowych czy wreszcie pomagają w gotowaniu, wyświetlając przepisy na podstawie składników, które aktualnie znajdują się w środku. Do tego jeszcze doliczyć trzeba obowiązkowo roboty odkurzające, które posprzątają dom podczas nieobecności, a nawet same usuną zebrane śmieci do specjalnych zbiorników.

Z kolei o jakość powietrza zadbać mogą oczyszczacze powietrza, które w mgnieniu oka wykryją zanieczyszczenia lub nieprzyjemne zapachy i pozbędą się ich w możliwie najbardziej efektywny sposób. Jednym z ciekawszych przedstawicieli tego rodzaju sprzętów jest model Smart Air Purifier 4 Compact popularnej marki Xiaomi. Jego nowoczesny design sprawia, że wtopi się w każde otoczenie, niezależnie od wystroju, tym bardziej że gabaryty pozwalają na ulokowanie go nie tylko na podłodze, ale także blacie biurka. Dodatkowo może z powodzeniem funkcjonować przez cały dzień w trybie automatycznym. Obsługa jest intuicyjna, ale co ważniejsze pracę urządzenia można kontrolować przez aplikację Mi Home (w przypadku App Store) lub Xiaomi Home (w Sklepie Play) - dzięki temu w każdym momencie można podglądać jakość powietrza w mieszkaniu i wybrać odpowiednie ustawienia, by po powrocie do domu zastać idealną atmosferę. Posiada filtr 3 w 1 zatrzymujący 99,97 proc. cząstek o wielkości zaledwie 0,3 mikrona co zostało przetestowane przez organizację TÜV Rheinland, zatem kurz i alergeny mu niestraszne.

Zdalna opieka nad zwierzętami i pielęgnacja roślin

Dylematy przy pozostawianiu swojego czworonożnego przyjaciela samego w domu na kilka godzin z pewnością będą mniejsze dzięki skorzystaniu z możliwości inteligentnego domu. Pozwala on na zdalną obserwację (kamery), opiekę (automatyczne dozowniki pokarmu), a nawet połączenia audio-wideo w sytuacjach kryzysowych (monitor), by spróbować uspokoić pupila.

Z kolei o rośliny można zadbać dzięki robotom koszącym, systemom nawodnienia oraz naświetlania, które podłączone do aplikacji same zareagują w zależności od etapu rozwoju rośliny lub wilgotności otoczenia/gleby, ale mogą też działać według zaplanowanego z góry harmonogramu lub pozwolą na bieżącą obsługę zdalną.

Internet to podstawa inteligentnego domu

Inteligentne technologie domowe oferują wiele korzyści: spokój ducha, dzięki możliwości monitoringu 24h, pewność, zapewnianą przez możliwość szybkiej zdalnej reakcji; wygodę uwzględniającą preferencje domowników; poprawę wydajności oraz oszczędność zasobów i funduszy poprzez dopasowanie do potrzeb otoczenia; zrównoważony rozwój i efektywność energetyczną (są przyjazne dla środowiska) pomagając zmniejszyć zużycie energii. Chociaż skomplikowanie konfiguracji zależy od rodzaju rozbudowania i zaawansowania danego systemu, to jednak niezależnie od tego najważniejszą rzeczą jest konieczność wyposażenia się w mocne i niezawodne łącze internetowe - od tego trzeba zacząć. Łączność pomiędzy właścicielem a inteligentnym domem w dużej mierze opiera się połączeniu sieciowym - nie może ono zostać zakłócone, bo każda potencjalna awaria oznacza brak dostępu do urządzeń, dlatego istotnym jest, by było szybkie i sprawne.

Dobrym przykładem stabilnej sieci jest ta dostępna w pakietach Plus. Flagowy produkt, jakim jest światłowód Plusa, rozwija tempo nawet aż do 1 Gb/s, pozwala na płynne i bezproblemowe korzystanie z usług streamingowych w najwyższych dostępnych jakościach (np. filmy w rozdzielczości 4K). A oprócz tego, warto zwrócić uwagę na 5G Plusa, dzięki któremu zdalne łączenie z urządzeniami w domu będzie dużo łatwiejsze.

Artykuł z ekspozycją partnera