Reklama

Materiał promocyjny

Składane smartfony - historia ciekawej ewolucji

Koncepcyjny pomysł związany z elastycznymi ekranami w telefonach pojawił się już kilkanaście lat temu. W 2006 roku plany stworzenia tego typu urządzenia przedstawiła firma Polymer Vision, jednak projekt nie wypalił. Później na mobilnym rynku regularnie mówiło się o ulepszaniu tej gałęzi technologii przez dużych graczy, takich jak Samsung czy Nokia. W międzyczasie mocno inwestowano i rozwijano know-how, aż w końcu w 2018 roku poznaliśmy efekt prac laboratoryjnych.

Reklama

Wtedy to na rynku pojawił się Royole FlexPai. Co ciekawe, za powstaniem urządzenia stała firma należąca do brata słynnego Pablo Escobara. FlexPai wyposażony był 7,8-calowy ekran składany pod kątem od 0 do 180 stopni. Urządzenie było chwalone za ciekawy pomysł, jednak korzystanie z niego było problematyczne ze względu na powolne działanie.

Jesienią 2019 roku nastąpił przełom - wtedy to na rynku pojawił się Samsung Galaxy Fold. Mimo że większość osób sceptycznie podchodziła do nowego rodzaju smartfona, pierwsza partia wyprzedała się w kilka godzin od premiery. Okazało się także, że składane telefony nie dość, iż są bardzo solidnymi i zaawansowanymi technologicznie produktami, to posiadają także szereg funkcjonalności i zalet, których nigdy nie będą oferować standardowe smartfony.

Niespotykane zalety "składaków"

Najważniejszą i najbardziej widoczną cechą składanych telefonów jest ich rozmiar. Po złożeniu urządzenia staje się ono bardzo kompaktowe - nie zajmuje dużo miejsca i zmieści się praktycznie w każdej kieszeni. Z kolei po pełnym rozłożeniu staje się zdecydowanie większe niż przeciętny tradycyjny smartfon, przykładowo Samsung Galaxy Z Fold 5 ma ekran o przekątnej aż 7,6 cala.

Sam ekran to zupełnie nowe podejście projektantów i bardzo ciekawe możliwości dla jego użytkowników. Wielkość po rozłożeniu powoduje, że oglądanie na nim filmów stanowi wyjątkowe doświadczenie. Co ciekawe - w zależności od aplikacji na obu ekranach mogą być prezentowane różne treści. Dodatkowo składane smartfony posiadają także ekran zewnętrzny, z którego korzystanie możliwe jest przy zamkniętym urządzeniu - daje to ogrom ciekawych opcji dla jego posiadaczy. Można na nim korzystać z części funkcji poszczególnych aplikacji, z widżetów czy spersonalizować go w unikatowy sposób - osoby lubiące gadżeciarstwo i efektowny wygląd z pewnością będą zachwycone tą funkcją.

Składany ekran to także całkiem nowe perspektywy w sposobie robienia zdjęć i nagrywania filmów. Ustawienie telefonu pod odpowiednim kątem i w bezpiecznej pozycji powoduje, że materiały multimedialne mogą robić się "same" - nie trzeba już wcielać się w rolę operatora lub szukać pomocnej osoby do uchwycenia wyjątkowej chwili. Bardzo fajną opcją jest nagrywanie filmów trzymając zgięty telefon, jak klasyczną kamerę wideo. Wszystko to sprawia, że zarówno zdjęcia, jak i filmy mają szansę mieć dużo lepszą jakość dzięki zapewnionej stabilności.

Jaki składany telefon wybrać?

W miarę rozwoju tej technologii i większej dostępności składanych smartfonów możemy spodziewać się, że w przyszłości w ofertach operatorów komórkowych zobaczymy bardzo ciekawe modele.

Wśród nich należy wymienić Samsung Galaxy Z Flip 5 5G 8/256GB z ekranem 6,7 cala, obsługą internetu 5G i dwoma obiektywami fotograficznymi 12 Mpix każdy.

Ciekawą opcją jest model motorola razr 40 8/256GB wyposażony w 6,9-calowy wyświetlacz i aparat fotograficzny, na który składają się dwa obiektywy o rozdzielczości 64 i 13 Mpix. Telefon obsługuje także nowoczesną sieć 5G, a wyglądem przypomina kultowe telefony z klapką.

Równie interesującą opcją "z klapką" jest motorola razr 40 Ultra 8/256GB telefon także wyposażony jest 6,9-calowy ekran oraz dwa obiektywy 13 i 12 Mpix. Oczywiście urządzenie w pełni obsługuje sieć 5G i ma bardzo ciekawą funkcję, której nie ma żaden inny "składak" typu flip, a mianowicie bardzo funkcjonalny dotykowy wyświetlacz zewnętrzny, który zapewnia użytkownikom dostęp do kilku bardzo ciekawych rozwiązań.

Składane telefony przyszłością rynku telefonii komórkowej?

Ostatnie lata pokazały, jak ciekawą opcją są składane smartfony. Ich twórcy zaskoczyli wszystkich świeżym podejściem do tematu, powodując, że każdy liczący się producent "komórek" chce mieć w swojej ofercie urządzenia tego typu. Podwojenie ekranu OLED o parametrach jak u najlepszych standardowych telefonów to innowacyjne rozwiązanie, już teraz mające wiele interesujących funkcji. W dłuższej perspektywie czasowej poznamy zapewne jeszcze wiele ciekawych możliwości, które wymyślą projektanci.

Swoisty dualizm tych sprzętów stanowi niewątpliwie ich jeden z głównych atutów - są zarówno kompaktowe przy złożeniu, jak i bardzo duże przy rozłożeniu. Dla wielu osób są atrakcyjne z dwóch względów: z historycznego punktu widzenia bardzo przypominają stare telefony "z klapką", z kolei z przyszłościowego stanowią całkowitą nowość i wiele osób z powodu tego nowatorstwa będzie chciała wejść w posiadanie takiego sprzętu. Nie trzeba dodawać, że wśród zalewu klasycznych smartfonów, posiadanie własnego "składaka" zdecydowanie pozwoli się wyróżnić w szarym tłumie. Tego typu telefony można znaleźć w Plusie.

Materiał promocyjny