Reklama

Nie zawsze tak było, przez długi czas w branży gier obowiązywał sztywny kod pełen przewidywalnych wzorców, z czasem dodawano coraz więcej możliwości wyborów tak, by zwiększyć immersję i sprawić, by gracz poczuł, że to on ma kontrolę nad wydarzeniami, a od jego wyborów zależą dalsze wydarzenia. W jaki sposób sztuczna inteligencja na nowo zdefiniuje zasady interakcji w wirtualnych światach, do których tak chętnie uciekają miliony osób na całym świecie?

Technologia AI może przydać się na każdym z etapów tworzenia gry - od tworzenia pierwszych szkiców postaci i świata, przez pełnoprawną produkcję, po testowanie i wyszukiwanie błędów. AI może nie tylko zmienić gry jako takie - ale także zasady ich powstawania oraz odbiór użytkownika końcowego - graczy. Postęp w analizie big data i rozwój AI pozwala największym koncernom w sektorze zrozumieć zachowania użytkowników i zapewnić im coraz bardziej wyróżniające, lepsze wrażenia z rozgrywki. AI ma ogromny wpływ na wiele aspektów gier, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi. Oto najważniejsze obszary, w których może zaoferować najwięcej korzyści i innowacyjnych rozwiązań, które mogą wynieść branże na zupełnie inny poziom.

Rewolucja w procesie produkcyjnym

Reklama

Integracja sztucznej inteligencji (AI) i tworzenia gier może znacznie usprawnić proces produkcyjny. Od wstępnej koncepcji do produktu końcowego - wykorzystując algorytmy AI, programiści mogą automatyzować powtarzalne zadania i skupić się na tych bardziej złożonych. Znane doskonale już w latach 50. ubiegłego wieku generowanie treści proceduralnych, które pozwalało, w ramach ustalonych algorytmów, tworzyć losowy content (np. przedmioty lub całe miejsca), tym razem w oparciu o sztuczną inteligencję, tchnie nowe życie w rozwój gier, umożliwiając kreowanie rozległych, dynamicznych światów, które oferować będą poziom złożoności i realizmu wcześniej nieosiągalny, przy jednocześnie minimalnym udziale człowieka.

Każda gra wideo zawiera tysiące różnych obiektów 3D: w tym postaci, animacji umiejętności, ubrań, muzyki, grafiki itd. Wytworzenie tego wszystkiego jest czasochłonne i wymaga znacznych zasobów finansowych. Sztuczną inteligencję można wykorzystać do szybszego i tańszego generowania tych zasobów na dużą skalę przy użyciu różnych stylów artystycznych. W miarę rozwoju tej technologii można spodziewać się wzrostu wydajności przy jednoczesnym obniżaniu kosztów rozwoju, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania bardziej zróżnicowanych produkcji.

Szyty na miarę poziom trudności dopasowany do umiejętności gracza

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe (Machine Learning) zapewnią dynamiczną rozgrywkę dostosowaną do poziomu umiejętności i preferencji każdego gracza. W przeciwieństwie do ustalonych przez twórców poziomów trudności, które zwykle wybierane są na początku przygody (z możliwością ewentualnej korekty/zmiany w trakcie niepowodzeń) AI może analizować wyniki gracza w czasie rzeczywistym i odpowiednio dostosowywać wyzwanie w grze.

Dzięki temu wszyscy gracze, od nowicjuszy po ekspertów, staną przed wyzwaniem dostosowanym idealnie do ich potrzeb, które nie będzie ani zbyt łatwe, ani nie do pokonania - będzie w sam raz, zsynchronizowane z ich kompetencjami. W rezultacie gry staną się bardziej wciągające, nie będą tak bardzo frustrować, będą mogły utrzymać zainteresowanie gracza na dłuższy czas, bo pozwolą skupić się na tym co najważniejsze - rozwoju postaci i fabule, co doprowadzi do głębszych i bardziej satysfakcjonujących wrażeń z gry.

Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać inteligentną drużynę

Branża gier wideo rozwija się w zawrotnym tempie, a sztuczna inteligencja zaczyna odgrywać kluczową rolę w zwiększaniu realizmu i interaktywności tworzonych przez producentów wirtualnych światów. Inteligentni NPC, czyli postaci niezależne, sterowane przez system, są bardzo istotnym elementem, który wpływa na jakość wrażeń z gry. W większości gier wideo NPC są wstępnie zaprogramowane, co oznacza, że o wszystkich ich działaniach decydują automatyczne reguły i gracz nie może nimi sterować. Ich zachowania są dość uproszczone, powtarzalne i pozbawione wyrazu. Możliwe jest wykorzystanie sieci neuronowych, które dostosowują się indywidualnie do każdego gracza i optymalizują zapewniane mu doświadczenie, aby zmaksymalizować jego zaangażowanie, zabawę i wyzwanie w grze.

Sztuczna inteligencja w grach może pomóc w generowaniu mądrzejszych zachowań postaci niezależnych, umożliwiając im większą zdolność adaptacji i reagowanie na warunki gry w bardziej kreatywny i charakterystyczny sposób w trakcie gry. Bohaterowie mogą uczyć się na podstawie interakcji z graczami, dostosowywać się do indywidualnego stylu gry i wykazywać złożone reakcje emocjonalne, tworząc bardziej wciągające i dynamiczne środowisko rozgrywki. Ich dialogi można na bieżąco dostosowywać, aby odwoływać się do wspólnych doświadczeń z graczem, co sprzyjać będzie bardziej znaczącym powiązaniom. Ich zdolność do reagowania w sposób ludzki jeszcze wyżej podniesie poprzeczkę w zakresie głębi narracji i zaangażowania użytkownika. Programiści wykorzystują moc algorytmów uczenia maszynowego, aby zapewnić postaciom niezależnym niespotykany dotychczas poziom autonomii - to wzbogaca potencjał opowiadania historii. Inteligentni NPC mogą także tworzyć rozgałęzioną fabułę, w której także od ich decyzji i reakcji zależeć będą dalsze losy - to zwiększy personalizację, a co za tym idzie sprawi, że żadne dwie rozgrywki nie będą dokładnie takie same.

Optymalny rozwój umiejętności i obosieczny miecz na oszustów

Popularność gier multiplayer (wieloosobowych) gwałtownie wzrosła wraz z dostępem do bardziej stabilnych połączeń sieciowych. Stabilne łączę internetowe to podstawa - chyba nic tak nie boli jak porażka w rankingowym meczu spowodowaną awarią sieci. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia, która pozwala na płynne i bezproblemowe granie po sieci przy jednoczesnym pobieraniu dużych plików, a nawet korzystaniu z usług streamingowych w najwyższych dostępnych jakościach (np. filmy w rozdzielczości 4K). Takie rozwiązanie oferuje światłowód Plusa, który rozwija tempo nawet do 2Gb/s.

Sztuczna inteligencja może wpłynąć na poprawę zdolności konkurowania z innymi graczami - wszystko dzięki zaawansowanym algorytmom, które zapewniają analizy w czasie rzeczywistym, wgląd w wyniki, strategie, a nawet spersonalizowane wskazówki niezależnie od poziomu zaawansowania. Dostęp do takich danych umożliwi graczom łatwiejszą identyfikację słabych stron i skuteczniejsze doskonalenie swoich umiejętności, przesuwając granice swoich dotychczasowych ograniczeń. Jednak istnieje także ciemna strona rozgrywek mutiplayer - to oszuści, z którymi od lat producenci gier starają się walczyć na rozmaite sposoby. To poważne wyzwanie, które często ma negatywny wpływ na graczy i powoduje poważne konsekwencje dla samych twórców, których produkt może stracić na zainteresowani, jeśli nie znajdzie się odpowiednie rozwiązanie. Firmy prześcigają się w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do analizowania wzorców zachowań graczy, co ma być kluczem do wykrycia, czy użytkownik korzysta z nieuczciwej przewagi. Jednak oszuści z kolei często także używają AI do realistycznego imitowania ludzkiego zachowania w grze, by uniknąć wykrycia. Wygrywa ten, którego system będzie bardziej skuteczny.

Zaspokojenie potrzeb graczy

Możliwe, że w niedalekiej przyszłości, to właśnie sztuczna inteligencja będzie odgrywać główną rolę w branży elektronicznej rozrywki, stanie się architektem mocno spersonalizowanych doświadczeń. W miarę rozwoju technologii AI możemy spodziewać się, że twórcy nie tylko będą rozumieć, ale także przewidywać potrzeby graczy. To na nowo zdefiniuje granice interaktywnej rozrywki, ale także ustanowi inny standard wrażeń z gier, czyniąc je bardziej wciągającymi i przyjemnymi dla zróżnicowanej publiki.

Wszystkie obecne i potencjalne zastosowania sztucznej inteligencji w grach wydają się fascynujące, ale tak naprawdę trudno jednoznacznie ocenić, jak daleko sztuczna inteligencja może się posunąć i jak wpłynąć na przyszłość branży gier. Patrząc na to, w jak krótkim odstępie czasowym daleko udało się zajść AI, można mieć pewność, że będzie ona nadal ewoluować i generować bardziej zaawansowane narzędzia.

Jedno nie zmieni się na pewno! Żeby móc korzystać z dobrodziejstw nowych technologii nadal trzeba będzie wyposażyć się w odpowiedni sprzęt do grania - konsolę lub PC. Odpowiedni, to znaczy taki, który sprosta wymaganiom technicznych nowych, rozbudowanych gier i poradzi sobie z uruchomieniem w możliwie najlepszych ustawieniach. To znaczy, że tanio nie będzie. Ceny podzespołów sprzętowych od lat szybują w górę, a przez wykorzystywanie ich do kopania kryptowalut ich dostępność została mocno ograniczona - nowe, mocne procesory graficzne znikają z ofert sklepów równie szybko, co się pojawiły, a na aukcjach osiągają zawrotne wartości. Na jaki sprzęt warto zwrócić uwagę? Mogą to być konsole PlayStation 5 Slim lub Xbox Series S 512GB, a także notebooki gamingowe Asus TUF Gaming F15 FX506 oraz HP Omen 16-wd0220nw wyposażone w najnowsze procesory Intela Core i5 lub i7, 16 GB pamięci RAM oraz topowe karty graficzne, jak np. Nvidia GeForce RTX 4060.