Reklama

Wszechobecna cyfryzacja oraz inteligentne gadżety są zarezerwowane nie tylko dla osób młodych - szczególnie przydatne okazują się także dla osób starszych, nie tylko ułatwiając życie, ale także sprawiając, że będzie ono znacznie bardziej nacechowane niezależnością i bezpieczeństwem. Dla wielu postęp technologiczny wiąże się z całkowitą zmianą zasad gry, pozwala przełamać bariery i otwiera dotąd zamknięte, z różnych powodów, drzwi na świat możliwości. W jaki sposób pokolenie silver może wykorzystać moc innowacji, aby poprawić jakość swojego życia?

Zdrowie na... wyciągnięcie ręki

Przenośne sprzęty wyposażone w nowe technologie zwiększają bezpieczeństwo, poprawiają komunikację i potęgują niezależność. Dobrym przykładem mogą być urządzenia ubieralne, takie jak smartwatch Huawei Watch 4 Pro czy Opaska SOS Locon Life umożliwiają seniorom większą kontrolę nad swoim zdrowiem. Wszystko za sprawą zaawansowanych czujników, które pozwalają m.in. na bieżąco monitorować różne parametry zdrowia, w tym m.in.: mierzyć tętno i EKG, śledzić temperaturę ciała oraz saturację, mierzyć poziom stresu, a nawet wykrywać sztywność tętnic czy choroby górnych dróg oddechowych (wyniki na podstawie kaszlu). Rezultaty automatycznie generowane są w formie raportu, który można bezpośrednio wydrukować lub przesłać dalej do aplikacji medycznej, by udostępnić lekarzowi. Jednak najważniejszym jest fakt, że podane są w czytelny sposób, co pozwala na bezproblemowy odczyt nawet osobom, które nie są specjalnie zaznajomione z terminologią medyczną. Regularne korzystanie z tych funkcji zapewnia seniorom cenny wgląd w aktualny stan zdrowia i stanowi ciekawą formę rozszerzenia profilaktyki.

Reklama

Technologia ta, to swego rodzaju dodatkowa warstwa ochrony - zwiększa także poczucie bezpieczeństwa i spokoju wśród bliskich, członków rodziny. Jak na inteligentne narzędzie nowej generacji przystało smartwatch Huaweia korzysta z łączności eSIM, która pozwala pozostać w kontakcie ze światem bez względu na czas i miejsce nawet, kiedy smartfon zostanie pozostawiony w domu. Docenią to ludzie, którym, przez problemy z koncentracją lub z pamięcią, zdarza się zapomnieć spakować smartfona, kiedy wychodzą na zewnątrz. Jednak to nie wszystko, w razie potrzeby, w sytuacji nagłej kontuzji/wypadku zarówno zegarek, jak i opaska same wykryją upadek i jak najszybciej połączą z numerem alarmowym, by wezwać potrzebną pomoc. Ponadto Huawei Watch 4 Pro i Locon Life posiadają także wbudowane nadajniki GPS i zapewniają dostęp do usług lokalizacyjnych - z racji wbudowanego wyświetlacza Huawei ułatwi poruszanie się po mieście, trafienie do celu w sytuacji rozkojarzenia, bez konieczności wyciągania smartfona z kieszeni, natomiast Locon Life pozwoli bliskim monitorować, za pośrednictwem aplikacji mobilnej, aktualną pozycję posiadacza.

Dom bez barier

Dzięki innowacyjnym technologiom seniorzy mogą cieszyć się większym poziomem niezależności i bezpieczeństwa także we własnych domach. Zautomatyzowane systemy oświetlenia, inteligentne termostaty i głośniki aktywowane głosem, zapewniają pomoc bez użycia rąk - od ustawiania przypomnień, po sterowanie inteligentnymi urządzeniami domowymi, dzięki czemu codzienne zadania stają się łatwiejsze. To bardzo przydatne narzędzia, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi czy problemami ze wzrokiem, które, ze względu na swoje przewlekłe schorzenia, przebywają zamknięci wewnątrz budynków przez większość czasu.

Integracja smart home może przyczynić się do redukcji liczby wypadków i znacznej poprawy komfortu życia. Co więcej, technologie inteligentnego domu, takie jak kamery bezpieczeństwa, zapewniają członkom rodziny, przebywającym w pewnej odległości, spokój ducha, dając możliwość sprawdzenia, czy ich bliscy są bezpieczni.

Komunikacja pozbawiona ograniczeń

Nowoczesne technologie całkowicie zredefiniowały sposób kontaktowania się na odległość, co jest szczególnie przydatne w przypadku pokolenia silver. Platformy do rozmów wideo i media społecznościowe stały się narzędziami obowiązkowymi, które pomagają w dbaniu o stan emocjonalny i poziom częstotliwości kontaktów międzyludzkich seniorów. Technologie te odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu samotności i izolacji wśród osób starszych, umożliwiając im kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Przejrzyste i intuicyjne interfejsy w przypadku wielu z tych systemów pozwalają na stosunkowo łatwe i szybkie przyswojenie zasad obsługi, bez uczucia przytłoczenia danymi.

Niemały wpływ na to mają zaprojektowane z myślą o osobach starszych aplikacje i urządzenia (smartfony z dużymi przyciskami czy aplikacje aktywowane głosem). Pozwala to nauczyć podstaw i zaangażować w społeczności/fora nawet tych do tej pory najbardziej "wykluczonych cyfrowo", co znacznie wpływa na poprawę zdrowia psychicznego, zapewniając poczucie przynależności i celu. To swego rodzaju wypełnienie luki pokoleniowej, które dodatkowo wzbogaca życie seniorów, zapewniając im czynne uczestnictwo w dynamicznie rozwijającym się świecie internetu.

To właśnie sieć pozwala uwolnić potencjał Internetu Rzeczy i napędzać rozwój inteligentnych technologii. Najważniejsze by była stabilna i bezawaryjna. Dzięki wyższym prędkościom, mniejszym opóźnieniom i większej pojemności, nowa generacja technologii bezprzewodowej jest bardzo dobrze dostosowana do potrzeb użytkowników, niezależnie od wieku.

Przykładem takiego dostępu są rozwiązania dostępne w sieci PLUS - stacjonarny światłowód oraz bezprzewodowe 5G. Światłowód PLUSa rozwija tempo do nawet 2Gb/s. To pozwala na płynne i bezproblemowe korzystanie z usług w najwyższych dostępnych jakościach. Z kolei internet 5G od PLUSa dostępny jest w każdym województwie i obejmuje 23 mln mieszkańców Polski.

Pomoc medyczna w zasięgu jednego kliknięcia

Świadomość kontroli nad swoim zdrowiem wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia. Rozszerzenie usług medycznych o telemedycynę w pewnym stopniu ograniczyło potrzebę wizyt w placówkach, co było szczególnie uciążliwe w przypadku osób o ograniczonej sprawności ruchowej i ułatwiło dostęp do usług opieki zdrowotnej, z której można korzystać bezpośrednio z domowego zacisza, bez konieczności pokonywania wielu kilometrów czy oczekiwania w zatłoczonych korytarzach przychodni (przy założeniu, że interwencja nie wymaga badania). Cyfrowe usługi sektora medycznego obejmują konsultacje, recepty na żądanie, a nawet niektóre formy terapii za pośrednictwem platform społecznościowych, dzięki czemu stały się bardziej dostępne i wygodne niż kiedykolwiek wcześniej dla przedstawicieli srebrnego pokolenia.

Jedną z najważniejszych korzyści telemedycyny dla seniorów jest jej rola w poprawie komunikacji pacjent-lekarz. Dzięki rozmowom wideo i możliwości zadawania pytań w wiadomościach po zakończonej wizycie, starsi pacjenci mogą w łatwiejszy sposób uzyskać odpowiedzi od specjalistów na pytania dotyczące ich stanu zdrowia, przepisanych medykamentów czy planów leczenia. Ten stały (w prywatnych klinikach usługi często dostępne są 24h), bezproblemowy kanał komunikacji pozwala, w razie potrzeby, na szybką interwencję medyczną, która może mieć kluczowe znaczenie w zapobieganiu powikłaniom lub ponownym przyjęciom do szpitala.

Jednak prawdopodobnie największą rewolucją w sposobie świadczenia opieki zdrowotnej osobom starszym stało się połączenie usług na odległość ze zdalnym monitorowaniem stanu zdrowia. Seniorzy wyposażeni we wspomniane wcześniej inteligentne gadżety do odczytywania parametrów życiowych mogą udostępniać wyniki bezpośrednio swojemu lekarzowi. To pozwala na bardziej precyzyjną weryfikację faktycznego stanu zdrowia, a w razie potrzeby, w połączeniu z pełną historią chorobową i archiwum badań dostępnym 24h z poziomu portalu pacjenta, umożliwia, dla bezpieczeństwa, ewentualną dodatkową konsultację z innym specjalistą, który z łatwością będzie miał szybki dostęp do pełnego obrazu sytuacji zdrowotnej pacjenta. Z tych samych opcji może skorzystać także opiekun oraz członkowie rodziny - po udzieleniu dostępu mogą dyskretnie sprawdzać stan swoich bliskich. Odgrywa to kluczową rolę we wzmacnianiu poczucia niezależności wśród seniorów (nie muszą zwierzać się z często krępujących dla nich dolegliwości czy prosić o podwiezienie do kliniki oddalonej o x kilometrów), zapewniając jednocześnie ich bezpieczeństwo i dbając o dobrostan psychiczny.

Poza granicami rzeczywistości

Rzeczywistość wirtualna (Virtual Reality, VR) i rzeczywistość rozszerzona (Augumented Reality, AR) okazały się nie tylko świetnymi środowiskami do wykorzystania w grach, ale także potężnymi narzędziami zapewniającymi, często utraconą (z powodu wypadków/wieku), sprawność fizyczną i psychiczną pokolenia silver. Technologie te oferują wciągające doświadczenia, które mogą przenieść seniorów do różnych światów, umożliwiając im odkrywanie nowych miejsc, zdobywanie nowych umiejętności lub po prostu czerpanie czystej przyjemnością z obcowania z interaktywnymi środowiskami, które pomagają utrzymać ich umysły w dobrej kondycji. Zaangażowanie w działania VR poprawia funkcje poznawcze, polepsza koordynację ręka-oko, a nawet sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów społecznych podczas spotkań awatarów w specjalnie zaprojektowanym otoczeniu. Ten aspekt nowoczesnej technologii zapewnia unikalne połączenie rozrywki i korzyści zdrowotnych, może być stosowany niezależnie od sprawności ruchowej użytkownika.

Co więcej, dostępność tych technologii znacznie się poprawiła, umożliwiając większej liczbie seniorów uczestnictwo w tej cyfrowej rewolucji. Przyjazne dla użytkownika interfejsy, polecenia głosowe i konfigurowalne ustawienia sprawiają, że nawet osoby z ograniczonym doświadczeniem technicznym lub zdolnościami fizycznymi będą mogły cieszyć się korzyściami płynącymi z rzeczywistości wirtualnej. Pozytywny wpływ na dobrostan emocjonalny jest niezaprzeczalny, ponieważ zajęcia te mogą zmniejszyć poczucie izolacji i depresji, łącząc seniorów z osobami o podobnych poglądach na całym świecie, eksplorować całe uniwersa (realne i zmyślone). Integrując rzeczywistość wirtualną i gry w swoim codziennym życiu, pokolenie silver może cieszyć się bardziej satysfakcjonującym i zaangażowanym stylem życia, udowadniając, że wiek to tylko liczba.

Nowa era komfortu

Coraz lepsza dostępność sprzętowa i chęć angażowania osób starszych w cyfrowe inicjatywy prowadzą do zauważalnego wzrostu wykorzystania inteligentnych technologii wśród seniorów, które stają się ich niezawodnymi towarzyszami, a nie źródłami frustracji. Od urządzeń do monitorowania stanu zdrowia, które zapewniają spokój ducha, po narzędzia komunikacji, które wypełniają lukę między pokoleniami - każda najmniejsza innowacja niesie ze sobą korzyści. Dbając o odpowiednią edukację oraz intuicyjność obsługi, można być spokojnym o przyszłość, w której pokolenie silver będzie mogło w pełni wykorzystać zalety nowoczesnej technologii.