Reklama

Prezentacja partnera

Wakacje, zimowe ferie, szybki weekendowy wypad nad wodę bądź w góry to czas, kiedy zdarza nam się zapomnieć o bezpieczeństwie. Jesteśmy wówczas nie tylko odprężeni i rozluźnieni, ale też wiele spraw załatwiamy w pośpiechu. A wówczas wyjątkowo łatwo o nieuwagę. Podczas różnego rodzaju wyjazdów narażeni jesteśmy na wiele niebezpieczeństw - zwłaszcza jeśli celujemy w aktywną formę wypoczynku. Oprócz podstawowych rzeczy, takich jak apteczka czy latarka, warto zaopatrzyć się w jedną z aplikacji, z której będziemy mogli skorzystać w razie niespodziewanego zagrożenia. Na szczęście nie trzeba daleko szukać.

Aplikacja Ratunek od Plusa, czyli nowe technologie w służbie bezpieczeństwa

Reklama

Aplikację Ratunek szybko znajdziemy w sklepach Google Play oraz App Store. Od razu warto dodać, że jest ona bezpłatna, a tym samym - dostępna dla szerokiego grona użytkowników. Na tym jednak nie kończą się jej zalety. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że powstała ona we współpracy z ratownikami górskimi, którzy najlepiej wiedzą, na jakie niebezpieczeństwa turyści narażeni są w największym stopniu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że aplikacja Ratunek została dołączona do Zintegrowanego Systemu Powiadamiania Ratunkowego oraz oficjalnego systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku.

Podczas kryzysowych sytuacji kluczowa jest intuicyjność obsługi. W stresie łatwo bowiem o panikę - skomplikowane procedury (a nawet prozaiczne, wydawałoby się, wybieranie numeru alarmowego z bazy kontaktów) związane z wezwaniem pomocy mogą okazać się trudne do wykonania. Autorzy aplikacji mieli tego świadomość, w efekcie czego pomoc wezwiemy dzięki trzem kliknięciom w znajdującą się na środku ekranu ikonę. Wówczas wysłany zostanie sygnał SOS, a służby ratunkowe poznają naszą lokalizację (oraz informację o stanie naładowania baterii w telefonie). Co więcej, możliwe jest także nawiązanie bezpośredniego połączenia telefonicznego z najbliższym Centrum Koordynacji.

Bezpieczeństwo podczas aktywnego wypoczynku można zwiększyć w jeszcze większym stopniu. W jaki sposób? Wystarczy, że w aplikacji podamy informacje dotyczące naszego stanu zdrowia: np. grupę krwi, listę leków, które zażywamy, alergie czy przebyte choroby. W razie zagrożenia i wezwania pomocy służby ratunkowe otrzymają do nich wgląd, co może okazać się kluczowe podczas decyzji podejmowanych w trakcie akcji ratunkowej.

Nie tylko Ratunek! Pomocnych aplikacji jest więcej

Aplikacji, które warto zainstalować na swoim smartfonie przed aktywnym (i nie tylko!) odpoczynkiem jest więcej. To choćby aplikacja Gdzie jest Bliski, pozwalająca na dyskretne lokalizowanie najbliższych nam osób. Opcję tę polecić należy zwłaszcza rodzicom w momencie, gdy ich dzieci udają się na zimowe ferie. Wiedza o tym, gdzie w danej chwili znajdują się nasze pociechy, z pewnością zapewni nam komfort i spokój.

O czym jeszcze dobrze jest pamiętać przed odpoczynkiem? O dodatkowym pakiecie internetu, ponieważ dostęp do stacjonarnego łącza (zwłaszcza w wysoko położonych górskich miejscowościach) może okazać się problematyczny. Natomiast podczas zagranicznych wyjazdów pamiętać należy o sprawdzeniu statusu usługi Roaming. Jej aktywacja pozwoli na uniknięcie ewentualnych i niespodziewanych kosztów w krajach Unii Europejskiej i nie tylko.

Warto dodać, że Plus od ponad 20 lat wspiera ochotnicze służby ratownicze, z jednej strony technologicznie, z drugiej udostępniając sprzęt ratunkowy. Współpraca okazała się na tyle owocna, że w jej efekcie powstał Zintegrowany System Ratownictwa, monitorujący najczęściej odwiedzane przez turystów miejsca. Ponadto 24 godziny na dobę działa dostępny w górach numer ratunkowy: 601 100 300.

Prezentacja partnera