Reklama

Materiał promocyjny

Szybciej, sprawniej, skuteczniej

Pojawienie się technologii 5G było znaczącym krokiem naprzód w dziedzinie komunikacji cyfrowej, oferując niespotykane dotąd w sieciach mobilnych: prędkość i niezawodność, które na nowo zdefiniowały codzienne interakcje. Dzięki możliwości obsługi do miliona urządzeń na kilometr kwadratowy, w przeciwieństwie do stu tysięcy urządzeń obsługiwanych przez swojego poprzednika, sieci czwartej generacji, 5G zapewnia płynniejszą i bardziej wydajną obsługę potrzeb użytkowników. Potencjał sieci 5G najlepiej obrazuje porównanie możliwości z poprzednią generacją. Na przykład, podczas gdy 4G oferuje prędkość pobierania na poziomie około 20 Mb/s, 5G znacznie przyspiesza proces, zapewniając szybkość, która w optymalnych warunkach może przekroczyć 1 Gb/s. To znaczne ulepszenie oznacza, że nowa sieć przyda się nie tylko do sprawniejszego pobierania plików liczonego w sekundach, nie w minutach, ale umożliwi dostęp do zupełnie nowego rodzaju możliwości pracy zdalnej, telemedycyny czy edukacji online.

Reklama

Stabilne połączenia i zmniejszone opóźnienia oferowane przez 5G mają kluczowe znaczenie dla działania w czasie rzeczywistym, co nie jest bez znaczenia dla innowacyjnych technologii, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy, pracujemy, bawimy się. Warto więc dokładnie przyjrzeć się ofertom i wybrać tę, która najbardziej będzie odpowiadała potrzebom. Internet 5G w sieci Plus jest opcją, która wpisze się w wymagania nawet największych koneserów internetu.

Praca bez granic

Sieć 5G poprawiła szybkość i niezawodność połączeń internetowych, ale także sprawiła, że wideospotkania i współpraca przy projektach w chmurze stały się wydajniejsze i płynniejsze. Zmniejszenie problemów z łącznością zaowocowało wyraźnym wzrostem produktywności. Nawet jeśli z jakichś powodów światłowód lub inne łącze szerokopasmowe zawiedzie, to można przełączyć się na modem 5G lub udostępnić połączenie ze smartfona i nie zauważyć różnicy. Wszystkie ulepszenia mają kluczowe znaczenie dla zwiększania możliwość pracy zdalnej, w szczególności w przypadkach zawodów, które polegają na ciągłej wymianie danych i komunikacji w czasie rzeczywistym.

Technologia 5G odgrywa kluczową rolę w realizacji cyfrowego nomadyzmu, umożliwiając profesjonalistom pracę praktycznie z dowolnego miejsca w kraju i na świecie. Jest to szczególnie widoczne w sektorach takich jak tworzenie oprogramowania, marketing czy edukacja online, gdzie szybki i stabilny internet jest podstawą. Sieć 5G przynosi korzyści nie tylko osobom poszukującym elastycznego stylu życia, ale także firmom, które chcą poszerzyć zasoby talentów, nie zwracając uwagi na lokalizację.

W takich przypadkach 5G może ograniczyć "wirtualność" w kontaktach i stworzyć całkowicie nowy poziom rzeczywistości przy wykorzystaniu technologii VR. Do tej pory głównym problemem były opóźnienia przetwarzania obrazu (tzw. lagi), które mogły powodować mdłości oraz zawroty głowy. Dzięki poprawie prędkości przesyłania danych i zmniejszeniu opóźnień - poprawie uległa rozdzielczość wyświetlanego obrazu, a animacje są znacznie bardziej płynne.

Zmiana reguł gry

Branża elektronicznej rozrywki to jeden z najbardziej rozległych obszarów, który reaguje na rozwój internetu, dlatego rewolucja 5G nie mogła ominąć fanów gamingu czy wielbicieli VOD. Najnowsza technologia połączeń mobilnych radykalnie usprawnia proces korzystania z usługi gier w chmurze (cloud gaming), która ma coraz większy udział w rynku. Nie trzeba posiadać drogiego komputera, ani najnowszej konsoli, nie trzeba nawet pobierać wybranej produkcji na dysk, bo jest ona przesyłana strumieniowo bezpośrednio na wybrane urządzenie - smartfon, telewizor lub notebook. Jedyną przeszkodą w możliwości korzystania z tego rodzaju usług jest zbyt wolne połączenie internetowe. Do niedawna zalecana specyfikacja, w zależności od wyboru jakości, potrafiła być ograniczeniem dla wielu gospodarstw domowych, nie tylko zlokalizowanych poza miastem, ale także tych w metropoliach, gdzie jednocześnie z sieci korzysta kilka urządzeń. 5G dysponuje wystarczającą prędkością umożliwiającą odbieranie przesyłanych danych w wysokiej rozdzielczości, co pozwala zamienić nawet starsze urządzenia mobilne (kilkuletni tablet), które nadawały się jedynie do przeglądania sieci, w sprzęt do najnowszych gier.

5G nie jest jedynie doskonałym rozwiązaniem dla rozgrywki online, ale usprawni także proces tradycyjnego pobierania gier, który do niedawna był prawdziwą zmorą użytkowników skazanych na słabe połączenia sieciowe (np. radiowe). Dzięki temu zniknął problem ekskluzywnych cyfrowych wydań gier, na które coraz częściej decydują się producenci czy ważących często kilkadziesiąt gigabajtów aktualizacji, które są konieczne do zainstalowania już przy pierwszym uruchomieniu.

Jednak na tym korzyści z 5G dla graczy się nie kończą - na innowacyjnej technologii zyskują także streamerzy, którzy mogą swobodnie prowadzić transmisje na żywo w wysokich rozdzielczościach z dowolnego miejsca. Dzięki temu ich fani zyskają dostęp do znacznie bardziej atrakcyjnych jakościowo treści.

Miasta przyszłości w zasięgu sieci 5G

Wykorzystanie łączności 5G przeniosło środowiska miejskie w nowy wymiar wydajności i zrównoważonego rozwoju, zasadniczo zmieniając sposób funkcjonowania miast i interakcji mieszkańców z infrastrukturą. Doskonały przykład tej transformacji można zaobserwować we wdrażaniu inteligentnych systemów ruchu, w których sieć 5G mogłaby umożliwiać gromadzenie i analizę danych w czasie rzeczywistym, wpływając na zmniejszenie zatorów w ruchu ulicznym, a co za tym idzie poprawiając bezpieczeństwo na drogach. Podobnie mogłaby przebiegać integracja urządzeń IoT z sieciami 5G przy opracowaniu inteligentnych systemów oświetleniowych, które dostosowywałyby się do warunków oświetlenia naturalnego i ruchu pieszych, wykazując znaczne zmniejszenie zużycia energii i kosztów operacyjnych. Dzięki 5G możliwa jest także potrzebna rozbudowa systemów monitorujących miasto o technologie ułatwiające proces identyfikacji poszukiwanych, kontrolujących aktywność w niebezpiecznych strefach z systemami alarmującymi, które umożliwiają jak najszybszą reakcję w sytuacji zagrożenia.

Współpraca pomiędzy urządzeniami IoT oraz siecią 5G może także zautomatyzować operacje i zwiększyć efektywność kontroli nad obiektami biurowymi, handlowymi czy rekreacyjnymi. Innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie pomiaru i monitoringu pomieszczeń jest system Smart Zone, który umożliwia indywidualne dostosowanie parametrów do zbierania, przetwarzania i analizy danych w monitorowanym obiekcie.

Tego rodzaju automatyzacja jest możliwa do zrealizowania dzięki odpowiednio zaprojektowanym, serwisowanym i aktualizowanym na bieżąco licencjonowanym systemom, które dostępne są u wieloletnich, cieszących się uznaniem partnerów telekomunikacyjnych. Oczywiście do efektywnego działania potrzebna jest właściwa sieć. To właśnie ona pozwala uwolnić potencjał Internetu Rzeczy i napędzać rozwój inteligentnych technologii. Najważniejsze by była stabilna i bezawaryjna.

Opieka medyczna w sieci 5G

Jedną z najbardziej ekscytujących opcji wykorzystania technologii 5G, która w dodatku ma ogromny potencjał, jest opieka zdrowotna. Poprawa przepustowości i prędkości sieci 5G ma potężne przełożenie na udoskonalenie kontroli pacjenta przy wykorzystaniu możliwości telemedycznych. Dzięki temu usługi te stają się bardziej dostępne, szczególne na obszarach wiejskich i innych cierpiących na niedostateczny dostęp do sieci. Zwiększa się wygoda przez ograniczenie fizycznych wizyt, co może mieć przełożenie na uniknięcie potencjalnych infekcji.

Zwiększony przesył danych wspomaga proces udostępniania i analizowania danych medycznych. Połączenia wideo z pacjentami w ramach konsultacji mogą być realizowane w wysokiej rozdzielczości, co może ułatwić zwrócenie uwagi na niepokojące procesy chorobowe zachodzące w organizmie. Współpraca w zakresie pacjent-lekarz usprawniona jest także dzięki opcji sprawnego udostępniania dużych plików z wynikami badań, jak skany, czy nagrania MRI, co ułatwia specjalistom konsultowanie i prowadzi do trafniejszych diagnoz, a co za tym idzie efektywniejszych planów leczenia.

Dodatkowo współpraca między urządzeniami IoT, jak smartwatche zasilane siecią 5G, może ulepszyć profilaktykę zdrowotną, umożliwiając wczesne wykrywanie potencjalnych problemów poprzez regularne monitorowanie danych dotyczących zdrowia.

Bezpieczeństwo w erze 5G

Nowa fala technologii wykorzystujących atuty sieci 5G niesie ze sobą szereg korzyści. Jednak wiąże się to również z wyzwaniami, które warto mieć na uwadze, by skutecznie chronić wrażliwe dane w cyfrowym świecie. Większe możliwości łączności urządzenia wiążą się z przesyłaniem większej ilości informacji, co potencjalnie naraża użytkowników na wyższe ryzyko cyberataków i naruszeń bezpieczeństwa danych.

Aktualizacje oprogramowania są potrzebnym minimum. Jednak aby skutecznie chronić swoje dane i prywatność w celu unikania nieprzyjemnych incydentów, zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje powinny koniecznie wdrożyć solidne środki bezpieczeństwa. W jaki sposób można zabezpieczyć swoje urządzenie i skrzynkę pocztową przez potencjalnym zagrożeniem? Ochronę specjalnym oprogramowaniem można włączyć na sprzętach typu laptop, tablet czy smartfon. Stanowi ono barierę przez wirusami i szkodliwym oprogramowaniem, a ponadto może mierzyć czas spędzany przed ekranem, monitorować bankowość i płatności online, przeciwdziałać wyłudzeniom oraz wysyłać powiadomienia o wycieku danych.

Materiał promocyjny