Reklama

Artykuł z ekspozycją partnera

Historia technologii mobilnej

Początki pierwszej generacji sięgają przełomu lat 70. i 80. XX wieku. Wtedy to rozpoczął się sukcesywny rozwój telefonii komórkowej. Raczkująca technologia na początku była mało wydajna, kosztowna i słabo zabezpieczona, a same telefony mało dostępne, drogie i dosyć sporych gabarytów.

Reklama

Druga generacja to już dość spory przeskok jeśli chodzi o rozwój. Wszystkie bolączki poprzedniej generacji były skutecznie eliminowane, a sieć 2G, przede wszystkim, pozwalała wysyłać SMS, co było swoistą rewolucją. Same aparaty telefoniczne stały się bardzo kompaktowe i wygodne w używaniu. W tamtych czasach powstał telefon-legenda, czyli sławna Nokia 3310.

Sieć 3G stanowiła kolejny krok ewolucyjny w rozwoju technologii mobilnych. W jej przypadku dostęp do intenetu stał się już powszechny, a prędkości transmisji mocno zwielokrotnione. Jednak okazało się, że potrzeby użytkowników rosły z roku na rok, przez co bardzo szybko wprowadzono kolejną generację, a 3G po kilku latach odchodziło w zapomnienie.

4G od 2008 roku stało się standardem sieci mobilnych. Czwarta generacja to istotne zmiany w architekturze sieci, przez co zwiększono znacznie jej przepustowość i szybkość transferu danych. Stanowi także podwaliny pod kolejną generację, która lada moment z miesiąca na miesiąc będzie zmieniać życie ludzi.

5G w Polsce

Sieć 5G dopiero w najbliższym czasie pokaże swój potencjał. Stanie się tak dlatego, że w październiku 2023 roku zakończyła się aukcja bloków pasma C o szerokości 100 MHz. W kolejnych tygodniach będzie można zaobserwować sukcesywne zwiększanie zasięgu 5G w Polsce, jednak za przykład może posłużyć Plus, który dostęp do sieci 5G daje już od 4 lat.

Zalety 5G

Przejście na sieć 5G to tak naprawdę kolejny krok rozwoju technologii mobilnych. Niezaprzeczalnie jedną z najważniejszych jej zalet jest wzrost prędkości transmisji danych - w przyszłości 5G ma umożliwiać pobieranie z prędkością do 20 GB/s! Dodatkowo ma gwarantować minimalne opóźnienia i dużo większe bezpieczeństwo. Zwiększona zostanie także pojemność sieci - pozwoli ona na połączenie miliona urządzeń na kilometr kwadratowy.

Rozwój nowych branż i usług

Powszechne wykorzystanie 5G stanowi ogromną szansę dla mobilnego: przemysłu, tworzenia nowoczesnych domów i miast, lepszego wykorzystywania sztucznej inteligencji i wiele więcej. Duże nadzieje w 5G pokładają firmy związane z AR (rozszerzona rzeczywistość) i VR (wirtualna rzeczywistość).

Na rozwój nowej sieci czekają także wielkie aglomeracje miejskie, które wykorzystają 5G do tworzenia inteligentnych miast i dzielnic oraz usług związanych z logistyką i transportem.

Przełom w gospodarce cyfrowej

5G to szansa na jeszcze lepsze wykorzystanie procesów automatyzacji i integracji zarządzania w wielkich zakładach przemysłowych. Wykorzystanie nowej sieci to także dużo większe możliwości w transporcie oraz w handlu internetowym, a także świetlana przyszłość do rozwoju telemedycyny. Ogromny potencjał 5G może być wykorzystany także w rolnictwie i produkcji żywności.

Nowe zawody na horyzoncie

Rewolucja technologiczna oznacza pojawienie się nowych zawodów, które staną się potrzebne w związku z przemianami na rynku pracy. Zwiększenie transmisji danych automatycznie spowoduje, że będzie potrzebnych więcej ludzi do analizy systemów big data. 5G to także rozwój technologii AI i zawodów związanych z obsługą sztucznej inteligencji. Zawodami przyszłości staną się także te związane z cyberbezpieczeństwem - większa liczba podłączonych urządzeń w cyfrowych ekosystemach automatycznie będzie wymagała zwiększenie poziomu ich zabezpieczeń.

Rewolucja w życiu każdego

Pewnym jest, że 5G wpłynie nie tylko na przemysł, turystykę, miasta, medycynę i inne znaczące branże XXI wieku, ale także na życie każdego człowieka korzystającego z technologii mobilnych. Jakie pozytywne zmiany czekają każdego z nas? Jest ich bardzo wiele, a o niektórych możliwościach jeszcze nie wiadomo, jednak do najważniejszych należą:

  • oszczędność czasu podczas podróży dzięki korzystaniu z systemów nawigacyjnych online i asystentów głosowych,
  • zwiększenie wykorzystywania danych przechowywanych w chmurze,
  • rozwój inteligentnych miast i transportu (komunikacja, parkingi, inteligentne pojazdy),
  • ogromny potencjał w AR i VR (branie udziału w koncertach czy wydarzeniach na żywo przez internet),
  • jeszcze większe możliwości komunikacji w czasie rzeczywistym,
  • rozwój inteligentnych domów,
  • rozwój gamingu, platform streamingowych i inteligentnych urządzeń.

Powszechny dostęp do 5G to rzecz, na którą czekają nie tylko miliony osób w Polsce, ale także masa firm czy branż, które zamierzają skorzystać z dobrodziejstw nowych technologii.

Artykuł z ekspozycją partnera